ÖNEMLİ TARİHLER

Yard. Doç Dr. H. ULAŞ ÖZCAN

Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü bitirdikten sonra, örgütsel psikoloji alanında insan davranışının psikometrik modellemesi ve öngörüsü üzerine yoğunlaştı. Bu çerçevede, Örgütsel Davranış alanında doktora derecesini Transformasyonel liderlik, psikolojik sermaye ve performans üzerine yazdığı tezle aldı. Paralelinde, insan davranışının ilişki aralığında yansımalarını çalışmalarına ekleyebilmek amacıyla, Avrupa Aile ve Evlilik Terapileri Derneği’nden onaylı “İlişki Terapileri” eğitimini Dr. Murat Dokur süpervizörlüğünde tamamladı.

Akademik çalışmalarını iş dünyasıyla entegre etmek amacıyla 10 yıl boyunca, Starbucks, Kordsa Global, Ericsson gibi global ölçekli şirketlerin İnsan Kaynakları ve Eğitim birimlerinde görev aldı. Yine aynı seneler içerisinde, çalışan/yönetici davranışları üzerindeki çalışmaları ile yurtiçi ve dışında birçok projeye dahil olarak ve Türkiye’nin önde gelen birçok kurumuna, davranışın psikometrik modellemesi üzerine projeler gerçekleştirdi ve eğitimler verdi.

Dr. Özcan 2009 senesinde şirket, yöneticileri ve çalışanlara yönelik yetkinlik, yetenek, beceri ölçme ve geliştirme hizmetlerini 'bilimsel ilke ve yöntemler' doğrultusunda yapılandırmak amacı ile InsightFactor’ü kurdu.  2009’ dan bu yana InsightFactor çatısı altında. Akademik çalışmalarını AKIŞ DENEYİMİ üzerine yoğunlaştırarak yeni bir yaklaşım olan Akış Zekası (FlowQ) kavramını geliştirdi ve 2017 yılında FlowQ Yetenek Yönetim Sistemleri A.Ş.’yi kurdu. 21 dilde hizmet veren FlowQ sistemleri ile “150’dan fazla ulusal ve uluslararası kuruma örgütsel davranış alanında danışmanlık yapan Dr. Özcan, halen İstanbul Şehir Üniversitesi Dr. öğretim görevlisi olarak lisans ve yüksek lisans seviyesindeki öğrencilere dersler vermekte, araştırmalarına ve danışmanlık çalışmalarına devam etmektedir.

Davranış bilimini iş dünyasına entegre ederek çalışan Dr. Özcan’ın geliştirdiği birçok psikometrik araç bulunmaktadır. Dr. Özcan’ın mesleki uzmanlık ve ilgi alanları liderlik, yetenekli çalışanların özellikleri, fark yaratan çalışanların özellikleri, nöropsikolojik testlerin işe alımda kullanımı, kurumsal iklim ve duygusal zekadır.